Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

2018 Yılında 6.307 Adet Sokak Hayvanı Sahiplendirildi…

Mart 19, 2019

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğümüz görev alanındaki İzmir, Manisa, Muğla, Aydın İllerinde 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu kapsamında 2018 yılında belediyelerce sahipsiz hayvanlara (kedi, köpek vb.) yönelik olarak yapılan kısırlaştırma, aşılama, işaretleme ve sahiplendirme çalışmaları kapsamında 38.430 adet sahipsiz hayvan kısırlaştırılmış, 44.683 adet hayvan aşılanmış, 36.429 adet hayvan işaretlenmiş ve 6.307 adet sahipsiz hayvan da sahiplendirilerek yeni yuvalarına kavuşmaları sağlanmıştır.

Bölge Müdürlüğümüzce hibe olarak Belediyelere 2016 – 2018 yılları arasında toplam 83.470 adet Mikroçip ve Mikroçip Enjektörünün dağıtımı gerçekleştirilmiş ve sahipsiz hayvanlara takılarak elektronik ortamdan takip edilebilmeleri sağlanmıştır.

Sokak hayvanlarının korunması için, vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla yıl boyunca afiş, pano ve billboard ile bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca Hayvanları Koruma Derneklerine Köpek Evi, Kedi Evi, Kuş Evi, Beslenme Odakları ve Mama- Su Kapları Dağıtımı 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir.

Bölge Müdürlüğümüz çalışma alanı içerisinde yer alan Manisa, İzmir, Aydın ve Muğla İllerimizde toplam 52 adet Geçici Hayvan Bakımevi bulunmakta olup bunların 9 adedi Manisa, 27 adedi İzmir, 5 adedi Aydın ve 11 adedi Muğla İlinde yer almaktadır.

Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların nüfusunu kontrol altına almak amacıyla Belediyeler tarafından yapılan kısırlaştırma çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından da katkı sağlamaktadır.4. Bölge Müdürlüğümüz görev alanında bulunan Aydın, İzmir, Manisa ve Muğla illerinde belediyelerin yürüttüğü kısırlaştırma faaliyetlerine bu yıl Bakanlığımız tarafından 407.995.- TL ödenek aktarılmıştır.

Sokaklarımızda yaşayan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar, belediyelere ait uzman ekiplerce sivil toplum örgütlerinin de desteği ile bulunduğu ortamdan alınmakta, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yerel yönetimlerce kurulup işletilen geçici hayvan bakımevlerine getirilip, tedavileri, kısırlaştırma ve aşılama işlemleri yapıldıktan sonra öncelikle sahiplendirilmeye çalışılmakta sahiplendirme işlemi yapılamadığı durumlarda işaretlenerek alındığı ortama bırakılmaktadır. 2019 Yılında da sahipsiz hayvan popülasyonunu kontrol altında tutmak amacıyla gerekli çalışmalar yapılmaya devam edilecektir.