Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Yaban Keçisi ve Karacalar Sayıldı...

Mart 18, 2019

Sürdürülebilir av yönetimi kapsamında Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanı içerisindeki Korunan Alanlarda ve Avlaklarda envanter işlemlerinin daha ekonomik ve etkin bir şekilde yapılabilmesi için Bölge Müdürlüğümüz personelinden envanter ekibi oluşturulmuştur.

Bölge Müdürlüğümüz envanter ekibince Muğla Şube Müdürlüğünün personelinin katılımıyla Muğla İli, Datça Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki Yaban Keçisi(Capra aegagrus)  popülasyonu envanteri ile İzmir Şube Müdürlüğünün personelinin katılımıyla İzmir İli Bayındır Ovacık Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki Karacaya(Capreolus capreolus) yönelik envanter çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Yaban keçisinin özellikleri ve arazi şartları göz önünde bulundurularak, direk gözlem yöntemi ile gerçekleştirilen envanter çalışması sonucunda Datça Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki 43 erkek, 121 dişi ve 24 yavru olmak üzere toplam 188 adet yaban keçisi tespit edilmiştir.

Köyceğiz Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki envanter çalışmasında 2823 adet Yaban Keçisi, Yılanlı Çakmak Yaban Hayatı Geliştirme Sahasındaki envanter çalışmasında 32 Yaban Keçisi tespit edilmiştir.

Karaca’ya yönelik envanter çalışmalarımız için her biri 400 hektar olan 14 örnekleme alanında sürek – bek yöntemi uygulanmıştır. 28 personelimizin katılımı ile gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda; 166 birey tespit edilmiştir.