Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Manisa Sokak Hayvanları Popülasyonu Yönetimi, Tedavi ve Rehabilitasyonu Eylem Planı...

Ekim 15, 2018

İlimizde sokak hayvanları sorunlarını ve çözüm yollarını kapsayan bir eylem planı hazırlanmış olup 2017 yılı başından itibaren uygulamaya konmuştur. “Manisa Sokak Hayvanları Popülasyonu Yönetimi, Tedavi ve Rehabilitasyonu Eylem Planı”  Manisa ili ve ilçelerinde sahipsiz hayvanlar sorununun etkili, insancıl ve kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını, Sokak hayvanları konusundaki tüm aktörlerle gerçekleştirilecek çalışmalar neticesinde;  somut,  uygulanabilir ve örnek teşkil edecek öneriler geliştirilmesi ve bu önerilerin hayata geçirilmesi adına izleme mekanizması kurulmasını ve Plan kapsamında İlimizde sağlıklı bir insan, hayvan ve çevre sağlığı hedeflemektedir.

Eylem Planı kapsamında yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklenerek 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına dair Uygulama Yönetmeliğinin 13 ve 15. maddesi gereği Petshop açacak vatandaşlara ve Petshop sahiplerine yönelik Ev ve Süs Hayvanı Satan Kişilere sertifikalı eğitim verildi.

Soma Belediyesi’ nin organize ettiği Ev ve Süs Hayvanı Satış Yeri sertifikası eğitimi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamınca düzenlendi. Soma’daki ev ve süs hayvanı satıcıları için Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen sertifikalı kursa eğitimci olarak Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Manisa İl Şube Müdürlüğü Veteriner Hekimi Engin BAHÇECİ, Soma Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü ve Veteriner Hekimi Levent ÖZBEN, İlçe Tarım Müdürlüğü Veteriner Hekimi Eren ÖZOK katıldı. Eğitim programında katılımcılara konu ile ilgili yasa ve yönetmelikler, ruhsat koşulları ve kayıt sistemi, yasaklı ırk ve türlerin tanıtımı, hayvanlarda ilk yardım, hayvanlarda bakım ve beslenme, hayvan refahı, hayvan davranışları, hayvan ekolojisi ve pet-shoplarda barınak ve bina düzeni ile ilgili konular hakkında bilgi verildi.