Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Su Kuşu Sayımı Gerçekleştirildi...

Ekim 01, 2018

Genel Müdürlüğümüzce su kuşu popülasyonlarının ve sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin uzun dönemde izlenebilmesi, farklı göç dönemlerinde sulak alanlardaki popülasyon durumunun tespit edilmesi maksadıyla, hedef türü su kuşu olan yaban hayatı geliştirme sahalarında envanter çalışması başlatılmıştır.

Bu kapsamda İzmir Selçuk Gebekirse Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında 26 Eylül 2018 tarihinde İzmir Doğal Yaşam Parkı Biyoloğu Dr. Ömer DÖNDÜREN ile Bölge Müdürlüğümüz ve İzmir Şubesi personelince kış ortası su kuşu sayımlarındaki sayım yöntemi ve sayım noktaları kullanılarak sayım gerçekleştirilmiştir.

Gebekirse Gölü ve Eleman Bataklığı mevkilerinde gerçekleştirilen sayımda; başta Küçük Akbalıkçıl, Küçük Batağan, Sakarmeke, Karabatak, Küçük Karabatak, Çıkrıkçın ve Yeşilbaş olmak üzere 24 türden toplam 284 kuş sayılmıştır.

Sulak alan ekosistemlerindeki değişimlerin izlenebilmesi amacıyla İzmir Selçuk Gebekirse Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında su kuşu sayımı 15 – 30 Kasım 2018 tarihleri arasında tekrarlanacaktır.