Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

İzmir Yavrularını Denize Ulaştırdı...

Eylül 14, 2018

Bölge Müdürlüğümüz İzmir İl Şube Müdürlüğü görev alanında bulunan Çeşme İlçesi Alaçatı sahilinde,  22.07.2018 tarihinde yuvalama yapan Caretta caretta deniz kaplumbağasının kuluçka dönemini tamamlayan yavrular için,   Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Mehmet UZUNER,  Seferihisar Şefliği Mühendisleri Nilgün DİNÇEL, Hüseyin AKGÖZ  ve DEKAMER ( Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ) Müdürü Prof Dr. Yakup KASKA yuvanın bulunduğu plajda incelemelerde bulunmuşlardır.

Prof Dr. Yakup KASKA Caretta caretta hakkında kısa bir bilgilendirme yapmış ve farkındalık yaratma amaçlı, ülkemizin en kuzey noktasında olma özelliği taşıyan İzmir ‘de bir ilk olan yuvayı açmıştır. Yuvanın açılmasıyla yumurtadan çıkmış ve kumun üstüne çıkmak için kumun sıcaklığının düşmesini bekleyen yavrular dışarıya alınmış daha sonra kendi imkanları ile denize ulaşmaları sağlanmıştır.

Yapılan incelemede 78 adet yumurtadan yavru çıktığı, 7 adet yumurtadan yavru çıkışı olmadığı görülmüştür. Çıkan yavruların sayılması sonrasında 40 adedinin 10.09.2018 tarihinde çıkış yaptığı anlaşılmıştır.