Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

İzmir’de Bir İlk…

Ağustos 08, 2018

Bölge Müdürlüğümüze bağlı İzmir İl Şube Müdürlüğü Seferihisar şefliğine İzmir ili Çeşme ilçesi Alaçatı sahilinde bulunan özel bir plaja 22.07.2018 tarihinde sabah 05-06 saatleri arasında bir adet Caretta caretta deniz kaplumbağasının çıkıp muhtemelen yuva yaptığı ihbarı yapılmıştır. Bu güne kadar İzmir ili sınırlarında deniz kaplumbağaları yuva kaydı bulunmamaktadır.

Konu Bölge Müdürümüz Kerim GENÇOĞLU’ na iletilmiş Bölge Müdürümüzün talimatı ile alanda inceleme ve araştırma yapmak üzere Doğa Koruma ve Sulak Alanlar Şube Müdürü Mehmet UZUNER ve Seferihisar Şef V. Nilgün DİNÇEL alana gitmişlerdir.  Plaj işletmecisi ile birlikte plajda yapılan çalışma sonucunda yuva merkezi ve yumurtlama tespit edilerek, konu Pamukkale Üniversitesi Öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Yakup KASKA ile de istişare edilerek yuva koruma altına alınmıştır. Hava sıcaklığına bağlı olarak 10-15 Eylül 2018 tarihlerinde yavru çıkışı beklenmektedir.

Yaklaşık 95 milyon yıldır yer küre üzerinde yaşadığı bilinen deniz kaplumbağaları, yakın akrabalarından birçok canlı türünün yok olmasına karşılık, uzun bir zaman periyodu boyunca neslinin devamını başarı ile sürdürebilen ender canlılardan biridir.

Dünyada yaşayan 8 tür deniz kaplumbağalarından sadece beşi Caretta caretta (İribaş deniz kaplumbağası-Loggerhead turtle),  Chelonia mydas (Yesil kaplumbağa-Green turtle), Dermochelys coriacea  (Deri kabuklu deniz kaplumbağası-Leatherback),  Lepidochelys kempi (Gündüz yuvalayan kaplumbağa- Kemp's Ridley) ve Eretmochelys imbricata (Atmaca gagalı kaplumbağa-Hawksbill turtle) Akdeniz Havzası içerisinde mevcut olup bunlardan da ancak iki tür Caretta caretta ( İribaş deniz kaplumbağası) ve Chelonia mydas (Yeşil Kaplumbağa)  ülkemiz kumsallarında yuva yapmaktadır. Diğer 3 türün ise henüz yuvalama yaptığı tespit edilememiş olup sadece beslenmek amacıyla veya yanlışlıkla bir kaç tanesinin Akdeniz'e girdiği düşünülmektedir.

Ülkemizde Samandağı (Hatay) kumsalından Ekincik (Muğla) kumsalına kadar belirlenmiş, izleme ve koruma çalışmaları yapılan 21 adet Deniz Kaplumbağaları Yuvalama Alanı bulunmaktadır.