Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Sahibi Tarafından Şiddet Uygulanan Köpekler Koruma Altında...

Ağustos 02, 2018

29.07.2018 tarihinde Ulusal ve yerel basında yer alan haberlerde, sosyal medya mecralarında ve İl Şube Müdürlüğümüze gönderilen e-mail şikayetlerinde yer alan video kaydındaki görüntülerde özetle bir şahsın köpeğine şiddet uyguladığı, eliyle köpeğin kafa ve kalça bölgelerine vurduğu konusu belirtilmektedir.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa İl Şube Müdürlüğümüz tarafından konu incelenmiş, video kayıtları izlenmiş ve şahsın adres ve kimlik bilgileri araştırılarak tespit edilmiş olup 29.07.2018 tarihinde polis ekipleri ve Belediye Hayvan Toplama ekipleriyle birlikte konu adrese gidilmiş ancak şahsın adresinde kimse bulunamamış ve köpeklere rastlanamamıştır.

30.07.2018 tarihinde şahsın adresine yine kolluk kuvvetleri ve Belediye ekibi ile gidilmiş, konu adreste şahıs ve köpeklere rastlanmamıştır.

Şahsın telefon numarası araştırılarak bulunmuş ve şahsa ulaşılarak ifadesi alınmış, konu hakkında bilgisine başvurulmuştur.

Şahıs ifadesinde alkollü olduğunu ve köpeğinin tavukları yakalayıp boğduğunu bunu yapmamasını istediği için köpeğini uyarı amaçlı tutup çektiğini, kendisinin de hayvansever olduğunu ifade etmiştir. Şahsa köpeklerin bulunduğu yer sorulmuş ve belirtilen adrese gidilerek şahsa ait olan 2 adet köpeğe şahsında kendi rızasıyla el konularak koruma altına alınmıştır.

Bu inceleme sonucunda, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ nun 14. Maddesi a bendi “ Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasaktır. “ ibaresi gereği video kaydında yer alan Z. K. isimli şahsın köpeğe kasıtlı olarak kötü davrandığı, fiziksel ve psikolojik acı çektirdiği anlaşılmış olup 625.00 TL idari para cezası uygulanarak şahsın bundan böyle hayvan sahiplenmesi de yasaklanmıştır.