Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Deniz Kaplumbağaları İçin Toplantı Yapıldı...

Ağustos 01, 2018

Son Günlerde sıkça yaşanan Deniz Kaplumbağaları Ölümleri nedeni ile Marmaris Milli Park Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde düzenlenen toplantı 24.07.2018 tarihinde Günnücek Tabiat Eğitim Merkezinde yapıldı.

Düzenlenen toplantıya; Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı İsmet Kâmil ÖNER, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup KASKA, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanlığı, Marmaris Çevre Şehircilik Müdürlüğü, Marmaris  Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, Marmaris Turizm Danışma Bürosu,   MBB Deniz ve Kıyı Tesisleri Şube Müd, Muğla Sıtkı Koçman Üni. Sualtı Araştırma Uygulama Merkezi, Marmaris Deniz Ticaret Odası,  Dekamer,  Akdeniz Koruma Derneği, SS Su Sporları Koop.  Marmaris Milli Park Müdürlüğü teknik personeli katıldı.

Toplantı Marmaris Milli Park Müd.Yar.Hülya SALMANLI’nın açılış konuşması ile başladı. Ardından Prof. Dr. Yakup KASKA’nın Deniz Kaplumbağaları hakkındaki sunumuyla devam etti.

Prof. Dr. Yakup KASKA sunumunda Yeşil Deniz Kaplumbağası ile Caretta Ceretta’ların karıştırıldığını, Marmaris Körfezinde bulunan Kaplumbağaların genelde Yeşil Deniz kaplumbağası olduğunu, bu türün otçul olup körfezdeki Poseeodon çayırları ile beslenmesi nedeni ile Marmaris körfezine geldiğini, körfez trafiğinin yoğun olması nedeni ile de öncelikle su sporları ve diğer faaliyetler için kullanılan tekne yaralanmaları, balıkçı oltaları ve bireysel olta nedeni ile yaralandıkları ve ölümle sonuçlanan vakaların olduğunu belirtti. Alınacak önlemler kapsamında; Plastik kullanımın azaltılması, motorsuz su sporların teşvik edilmesi ve parkurların körfez dışına alınması ve Marmaris Körfezinin taşıma kapasitesinin belirlenmesinin bu tür kazaları ve ölümleri önleyeceğini, tüm kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının konu hakkında duyarlı olması ve üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gerektiğini belirti.

Tüm kurum yetkilileri, Üniversite hocaları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri Deniz Kaplumbağalarını korumaya yönelik önlemler ve farkındalık çalışmaları hakkında görüşlerini bildirmelerinin ardından toplantının daha geniş katılımla tekrarlanması kararlaştırıldı.