Skip Navigation LinksAnaSayfa > Haberler

Atlı Süvari Birlikleri Salihli’den Uğurlandı…

Eylül 07, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Zafer Haftası etkinliklerine yeni bir coşku kattı.

95 yıl önce bugün, bu topraklardan işgalci milletlerin askerlerini İzmir’e kovalayan ordumuzun anısını bizlere Büyük Taarruz Atlı Birlik Yürüyüşü ile yaşatıyor.

Bakanlığımız Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce bu yıl ilk olarak Büyük Taarruzu temsilen 26 Ağustosta yola çıkarak 9 Eylülde İzmir’e ulaşmayı hedefliyor.

Büyük Zaferi canlı tutmak, gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla başlatılan etkinliklerin onbirinci gününde Salihli’de iki farklı gurup bir araya geldi.

26 Ağustos sabahı Şuhut’tan yola çıkan atlı süvariler ile yine aynı gün Afyonkarahisar’dan yola çıkan bisikletli gurup Salihli’de düzenlenen bir etkinlikte buluştu.

Farklı mesleklerden, farklı yaşlardan ama ortak tutkunun bisiklet olduğu 30 kişi, son 5 yıldır 26 Ağustosta Afyonkarahisar’dan yola çıkıyor ve 9 Eylül günü İzmir’de kurtuluşun duygularını yaşamayı amaçlıyor.

Salihli’nin düşman işgalinden kurtuluşu kutlamalarının ardından düzenlenen etkinlikte yakın tarihi gözler önüne seren fotoğraf sergisi gezildi. Salihlili Araştırmacı Yazar Mustafa Uçar’ın yakın tarihimizle ilgili sunumu ile etkinlik son buldu.

Toplantı sonrası, 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu ve Manisa Şube Müdürü Uğur Bayil, Araştırmacı Yazar Mustafa Uçar’a, Bisiklet Gurubu Lideri Osman Kutlu’ya ve Atlı Süvari Birliğin Komutanına günün anısına birer andaç verdiler.

Etkinliğin ardında, akşam saatlerinde Atlı Birlik, sabah erken saatlerde ise Bisiklet Gurubu 9 Eylülde İzmir’de olmak üzere yola çıktılar.